Gyakran ismételt kérdések
- 1. Megbukok a forgalmi vizsgán ha lefulladok?
- Természetesen nem jelent bukási okot ha valaki véletlenül lefullad. Elárulom, hogy mi oktatók, tapasztalt autóvezetők is lefulladunk néha. Még ha az ember napjában 100x csinálja is előfordul mindenkivel hogy "leugrik" a kuplungról.
- Nem vagyunk (hála istennek) robotok, nem tudjuk ugyanazt a mozdulatsort ezerszer ismételni.
- A forgalmi vizsgán természetesen adódhat olyan szituáció amely következtében sikertelen lesz a vizsga ( pl. valaki a vasúti átjáróban fullad le ), de a miatt ha valaki teszem azt a lámpánál induláskor fullad le csupán hibavonal adható. A forgalmi vizsgán 10 hibavonal jelent a vizsga sikertelenségét.
- 2. Kategória bővítésnél, ha megbukok a Kresz vizsgán elvehetik a jogosítványomat?
- A válasz egyértelműen NEM. Még egymásra épülő kategóriáknál sem kell ettől tartani, hiszen a vezetői jogosultság az egy úgynevezett szerzett jog, melyet korlátozni vagy visszavonni csak bizonyos esetekben lehet. Ilyen például az ittas vezetés, vagy a közúti baleset okozása.
- 3. Igaz-e az hogy a vizsgabiztosnak bizonyos mennyiségű bukást kell teljesítenie?
- Ez abszolút nem igaz! A vizsgabiztos mindig az aktuális tanuló teljesítményét értékeli, nem befolyásolhatja a döntésében az előtte lévők teljesítménye. 2004 óta oktatok, több esetben is találkoztam olyannal, hogy a napi 9 forgalmi vizsgából csak egy-két alkalommal volt az eredmény nem megfelelt.
- 4. Hányszor vizsgázhatok elméletből? Mennyi ideig kell az elméleti vizsgát letennem?
- A Kresz vizsgára nincs maximálva a jelentkezések száma, viszont a KRESZ tanfolyam végétől számított 9 hónapon belül el kell menni vizsgázni és szintén a tanfolyam végétől számított 12 hónapon belül sikeres vizsgát kel tenni, máskülönben a tanfolyamot meg kell ismételni.
- Az elméleti vizsga teljesítésének nincs időbeli korláta, tehát a tanfolyam kezdésétől számítva korlátlan idő áll a tanuló rendelkezésére. Az első sikeres Kresz vizsga után 2 év áll a tanuló rendelkezésére, hogy sikeres forgalmi vizsgát tegyen.
- 5. Milyen szempontok alapján válasszak autósiskolát? Honnan tudhatom, hogy a kiszemelt jó autósiskola-e?
- A legfőbb tanácsunk az, hogy ne higgy a meséknek. Felnőtt vagy már ne hagyd hogy "hihetetlen" ajánlatokkal megetessenek! Gondolkozz, számolj utána hogy pl. átlag autó, városi forgalomban, óránként 800-1000 forint értékű benzint fogyaszt el. Aztán ezt az autót szervizelni kell, kötelező biztosítást kell rá fizetni, sok esetben a havi törlesztőrészletét is ki kell gazdálkodni. Ez az összeg durván megegyezik a fogyasztásnál kalkulált 800-1000 forinttal. Egyszerű fejszámolás csupán óránként 1600-2000 forint költsége van annak hogy vezetsz. Mennyi is egy óra a választott iskolánál? Ha az óra e között a két szám között van, uram bocsá' kevesebb akkor az oktató ingyen dolgozik? Te mennyiért dolgoznál óránként?
- Mégis hogyan lehet egy ilyen autósiskola gazdaságos? Egyszerű, spórolnak a megtett kilométerekkel! Ezt hogyan lehet? Végtelenül egyszerű! Egy keveset vezetünk, aztán jó sokat beszélgetünk róla, és hipp-hopp máris eltelt egy óra!
- A másik gyakorta alkalmazott módszer, hogy a kötelező 30 óra alatt nem lelkiismeretesen készítik fel a tanulót a vizsgákra, aztán bukás esetén pótórát kell venni. Aztán természetesen a pótóra jóval drágább, mint az akciós áron adott óra.
- Én mindenképpen azt ajánlanám, hogy vegyük figyelembe az ismerősök, rokonok, barátok véleményét. Kérdezzük meg őket, hogy hol vizsgáztak, meg voltak-e elégedve a szolgáltatással?
- Milyen szolgáltatásokat nyújt a kiszemelt autósiskola? Mennyi időt "rabol" el a napomból egy egy vezetési alkalom? Mennyi plusz költséggel jár az iskolába / vezetésre való ingázás?
- 6. Nagymotor jogsit szeretnék, de még soha nem ültem motoron, merjek belefogni?
- Ha elmúltál 24 éves az úgynevezett korlátozás nélküli, vagy másként nagy A kategóriát meg lehet szerezni. Ez azt jelenti hogy teljesítmény és hengerűrtartalom megkötés nélkül bármekkora motort vezethetsz majd. A képzésnél ezért minimum 600 cm3 és 60 lóerős motoron kell tanulnod.
- Aki abszolút kezdő azzal a következőként fogunk bele a motoros oktatásba. Az első néhány kört egy robogó nyergében fogod tölteni, hiszen sokak még kerékpározni sem szoktak gyakran. Majd ha már nem szokatlan a két kerék, és a kezelőszervek is már kézre állnak, akkor lépünk egy kategóriával feljebb. Ezt egy 125 köbcentiméteres kismotor nyergében szoktuk elkezdeni. Itt már több órát is eltöltünk a fel és leváltás, a kuplung, és a gáz kezelését elsajátítva, majd ha már jól megy akkor jöhet a "nagy" motorkerékpár.
- Miután a rutin oktatást és a vizsgát teljesítettük, jöhet a forgalmi oktatás. Itt is a kezdő lépéseket csekély forgalmú útszakaszon és időszakban valamint az oktatóautó felvezetésével szoktuk elkezdni. Ha már nem szükségeltetik a safety car, kezdődik az igazi forgalmi oktatás, de ekkorra már a jármű kezelése biztonsággal, rutin szinten kell hogy menjen.
- 7. Ha megszerzem a nagymotor jogsit szállíthatok-e majd utast?
- Kizárólag olyan tanulók jelentkezhetnek a korlátozás nélküli "A" kategória megszerzésére, akik már legalább két éve rendelkeznek A1 vagy Ak kategóriával, vagy a 24 életévüket betöltötték. A 24 éves életkor többnyire feltételezi hogy van már B kategóriás vezetői engedélye a tanulónak, és ha ezzel legalább két éve rendelkezik, már nem kezdő vezetői engedély. Tehát akár az első akár a második esetet nézzük az "A" kategóriás vezetői engedély már nem kezdő vezetői engedély lesz, így a korlátozás mely szerint nem szállíthat kezdő vezetői engedéllyel utast ,már rá nem fog vonatkozni.
- Egyedül akkor fordulhat ez elő ha valaki 24 éves kora után élete első vezetői engedélyét "A" kategóriából szerzi meg.
- 8. Hogyan jelentkezhetek át egy másik autósiskolához? Kell-e "bánatpénzt" fizetnem?
- Mint olvashattátok fentebb már írtam néhány szuper akciós becsalogatási módszerről.
- Ezek a "trükkös" autósiskolák rájöttek arra, hogy nem elég kedvező ajánlatokkal, rádiós nyereményekkel, ingyenes elméleti tanfolyamokkal becsalogatni az embereket az utcáról, meg is kellene tartani a "fejős teheneket". Tudniillik az emberek nem hülyék, ha én egyszer egy olyan fodrászhoz térek be akinek nem vagyok megelégedve a hajvágásával legközelebb nem fogom őt választani. Igen ám de jogosítványt többnyire egyszer csinál az ember az életben!
- Sajnos az a tapasztalat hogy a tanulók több bukás után, esetleg több százezer forint lefejése után döbbennek rá, hogy rossz lóra tettek! Ilyenkor próbálnak másik autósiskolához átmenni.
- Itt jön az "akciós" autósiskola trükkje! Közli a tanulóval, hogy csak abban az esetben adja ki a tanuló áthelyezéséhez szükséges papírokat, ha bánatpénzt, vagy máshol kauciónak hívott több tízezer forintos összeget fizet! Általában a tanulószerződés apró betűs pontjaira hivatkoznak ha a tanuló nem hajlandó fizetni! Sőt! Volt már olyan iskolavezető aki perrel, bírósági eljárással fenyegette meg a tanítványát ha nem fizet!
- Mi az igazság? A tanuló ha nem elégedett a képzőszerv szolgáltatásával, mert azt nem a vállalkozási feltételek szerint teljesíti felbonthatja a szerződést jogi következmények nélkül. Miért? A tanuló nem szegi meg ezzel egyoldalúan a tanulószerződést, hiszen ő a vezetési órákra eljárt, az elméleti képzésen megjelent. Ez esetben az iskolavezetők által fenyegetően hangoztatott egyoldalú szerződésszegés nem valósul meg. Legalábbis nem a tanuló oldaláról, hanem igenis a képzőszerv oldaláról.
- Egyszóval a képzési igazolást, mindennemű anyagi ellenszolgáltatás nélkül a képzőszervnek KI KELL ADNIA! Amennyiben mégis valamilyen "kártérítési" igénye van a tanuló felé azt a bíróságon, polgári peres eljárás keretein belül érvényesítheti!
- Ide tartozik az elmaradt vizsgadíj vagy a tanórák késedelmes befizetése esetben jelentkező tartozás, az elmaradt haszon nem!
- 9. Lehet-e tudni előre, hogy ki lesz a vizsgabiztos a vizsgámon?
- Nem! Ez csak a vizsga napján derül ki! Aznap reggel, mielőtt a vizsgabiztosok megkezdenék a munkát, sorsolják egy számítógépes program segítségével, ami több szempontot is figyelembe vesz. Olyan autósiskolának a bizottságába nem sorsolja a gép, akihez valami köze lehet a vizsgabiztosnak (pl. ott tanít), azt szintén figyeli azt is a program, hogy egymás után kétszer ne kerüljön ugyanarra a pályára vizsgáztatni.
- Minderre természetesen azért van szükség, hogy elejét vegyék a korrupciónak.
- 10. Lehet-e ugyanaz aki az előző vizsgámon volt / megbuktatott?
- Mivel a már említett program ezt a lehetőséget nem vizsgálja elméletileg lehet, gyakorlatilag ez nagyon ritka, talán egy évben egy két alkalommal fordul elő. Természetesen a vizsga kimenetelét nem befolyásolja az, hogy már esetleg „emlékszik” rád a vizsgabiztos, hiszen az értékelés objektív szempontok alapján történik.
- 11. Hogyan zajlik a KRESZ vizsga?
- A Hajdú Bihar megyei Kormányhivatal Közlekedési Felügyelőségének vizsgatermében fogsz vizsgázni Debrecenben a Széchenyi u 46/b alatt. A vizsgatermet könnyű megtalálni, a buszvégállomástól gyalog indulva a Csonka torony irányában, a végállomástól kb. 50 méterre jobb oldalon található egy nyitott kapualj amiben sorompó zárja el az utat. A sorompó mellett bemenve az udvar hátsó részében a B épületben lesz a vizsga.
- A vizsgára nem kell kiöltözni, de azért ha lehet ne szabadidőruhában menj, tiszteljük meg ennyivel a vizsgát, vizsgabiztost. Az épület előtt, vagy annak teraszán, ha nyitva van az ajtó annak előterében lehet várakozni. Illik ott lenni vizsga előtt 10-15 perccel. Akár egy percet is késel a vizsgát meg kell ismételni. Személyi igazolványt kell magaddal vinni, ennek hiányában jó az útlevél is, de ehhez kell a lakcímkártya is. Akinek valamilyen vezetői engedélye van azt is magával kell vinnie. Fontos, hogy az említett okmányok érvényesek legyenek, mivel lejárt igazolvánnyal a vizsga nem kezdhető meg. Mielőtt a terembe behívnak, a telefonod kapcsold ki, és ha van nálad tankönyv azt add át valakinek aki kint várakozik, vagy a vizsgabiztosnak, ugyanis nem lehet semmilyen segédeszközt bevinni.
- A kezdési időpont előtt a vizsgabiztos kinyitja a vizsgatermet, majd felolvassa a névsort. Sorban a vizsgabiztosi asztalhoz kell menni, ott az okmányokat ellenőrzi a vizsgabiztos. Ezt a vizsgalapot kell majd minden vizsgára magaddal hozni. Miután egyeztette az adatokat közli hogy melyik számítógépnél kell helyet foglalnod. A vizsga megkezdése előtt rövid tájékoztatást ad a program kezeléséhez, majd egyszerre indul mindenkinek a vizsga. Ha végeztél a tesztlap kitöltésével az eredményt csakúgy mint gyakorlás során, azonnal megtudod, majd miután a hibáidat megnézted, ismét a vizsgabiztosi asztalhoz kell menni, ahol az eredményt alá kell írni.
- Ha netán nem sikerül a vizsga az „A” épületben a pénztárhoz kell menned, befizetni a vizsgadíjat és ugyanabban a helyiségben lehet pótvizsga időpontot kérni. Ezt érdemes minél hamarabb megtenni, így nem kell sokat várni a következő vizsgáig.
- A sikeres vizsga esetén telefonon jelezz vissza az iskolavezetőnek, hogy tudjon a vezetésre időpontot adni. Ha nem tudsz telefonálni sem kell aggódnod, a vizsga kimeneteléről automatikus értesítést kap az autósiskola elektronikus úton, így tudni fogjuk hogy sikeres vizsgát tettél.
- 12. Ha levizsgáztam mindenből mi a teendő, hogyan kapom meg a jogosítványom?
- A sikeres forgalmi vizsga után 3 munkanappal lehet felvenni a vizsgaigazolást a Széchenyi utca 46/b szám alatt, ott ahol a KRESZ vizsga volt. Ha még nem szereztél közúti elsősegélynyújtásból vizsgát, addig ne is menj mert csak ennek a birtokában kapod meg a vizsgaigazolást. Ha nem tudsz bemenni személyesen 2 tanúval aláírt meghatalmazás fejében adják oda másnak.
- A vizsgaigazolással aztán el kell menned bármelyik okmányirodába, ott készítenek rólad egy digitális fényképet, és a hatósági díj kifizetése után ami jelenleg 4000 Ft azonban ha ez az első vezetői engedélyed ingyenes kipostázzák a lakásodra a vezetői engedélyed.
- AMÍG NINCS A BIRTOKODBAN A MŰANYAG LAPOCSKA NEM VEZETHETSZ!
- 13. Ha levizsgázok Kresz-ből mennyi időm van hogy befejezzem a jogosítványt?
- Az elméleti vizsgák befejeztével 2 éved van rá hogy sikeres forgalmi vizsgát tegyél.
- Ha lejár a két az addigi összes vizsgád elveszett új tanfolyamot kell elvégezni és mindenből újra kell vizsgáznod!